×
☰ Kategórie varianty

Rokajlové korálky

Rokajl je najpoužívanejším druhom sklenených perličiek, drobných sklenených korálok, niekedy ľudovo nazývaného šmelc, ktoré vzniklo v 15. storočí v talianskych Benátkach. Od 18. storočia sa v Čechách vyrába priemyselne. Rokajlové korálky okrúhleho tvaru sa vyrábaju unikátnou technológiou sekanie sklenených trubičiek s guľatou či hranatou dierkou na rôzne malé kúsky, ktoré sa ďalej teplom guľatí a leští a následne triedia podľa veľkosti a tvaru.

Ponúkame rocail z PRECIOSA ORNELA, MATSUNO, MATUBO a TOHO.

Rokajl sa vyrába vo veľkostiach od 1,4 mm do 8 mm, veľkostné značenie českých i japonských perličiek sa uvádza v tradičnej, tzv. Nulkové rade. Bežné veľkosti sú od najmenšej 16/0 po najväčšie 1/0, raritou sú potom štyri veľké veľkosti 31/0, 32/0, 33/0 a 34/0, nazývané ľudovo zemiaky.

V závislosti od stupňa spracovania je rocail rozdelený na tzv. Metalurgické a rafinované. Kým hutnícky rokajl je ponechaný vo svojej čisto sklenenej podobe (Natural Opaque), rokajl zušľachtený ich ďalej povrchovo zdobený, napríklad farbením, galvanizovaním či ďalšími druhmi najrôznejších dekorov. Nájdete ich vždy uvedené v našej povrchovej úpravy.

 preciosa-rokajl-koralky